Denizli 29°C
16 Haziran 2019 - Pazar

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

2019-03-18 17:23:18 |
Kanal Denizli
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümü nedeniyle bir dizi etkinlikler düzenlendi.

. Asri Mezarlıkta düzenlenen törende duygu dolu anlar yaşanırken, Valimiz Hasan Karahan  ve diğer protokol üyeleri asker ve polis şehitliklerini ziyaret ettiler.

 

Asri Mezarlıktaki Şehitlikte düzenlenen törene; Valimiz Hasan Karahan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Nilgün Ök, Kazım Arslan, Haşim Teoman Sancar, Gülizar Biçer Karaca, Yasin Öztürk, 11'inci Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Bilal Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Konutanı  Albay Metin Düz, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı Mustafa Işık, Denizli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hamdi Helvacılar, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Tören, Şehitlik Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saygı Duruşu, Saygı Atışı ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Valimiz Hasan Karahan, Şehitlik Şeref Defteri’ne duygu ve düşüncelerini yazarak imzaladı.

 

Valimiz Hasan Karahan Şehitlik Şeref Defteri’ne şunları yazdı:

 

‘Aziz Şehitlerimiz;

Bugün vatan ve bağımsızlık sevdalısı Kahraman Türk Milletinin “ya hep, ya hiç” diyerek varlık ve yokluk mücadelesi verdiği, tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferinin 104. yılını kutlamanın gururu ve onurunu yaşıyoruz.

Milletimizin birliği, ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğruna göğsünü siper eden siz Aziz Şehitlerimize en derin minnet, şükran ve tazim hislerimizi arz etmek için bir kez daha huzurunuza geldik.

Vatan, vazife ve bayrak uğruna en değerli varlıklarınız olan canlarınızı vererek şahadet mertebesine ulaştınız. Yazdığınız eşsiz kahramanlık destanıyla birlik ve beraberliğimize kasteden her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede; sarsılmaz inancımıza ve tükenmez gücümüze ilham kaynağı oldunuz.

Aziz Şehitlerimiz, Türk tarihi, ebediyen iftihar edeceğimiz nice destan ve zaferlerle doludur. Bizler, millî menfaatlerini daima şahsî menfaatlerinden üstün tutmuş; vatanı ve bayrağı uğruna bütün varlığını feda etmiş bir milletin mensupları olmanın şeref ve gururunu, sizlerin sayesinde yaşamaktayız. 

Sizlerden aldığımız güç ve azimle, Türk Bayrağı sonsuza kadar özgürce dalgalanacak ve sonraki nesillere teslim edilecektir.

Peygamber kucağına uğurladığımız şehitlerimizin hatırasını tarihimizin ve gönüllerimizin en müstesna köşesinde şerefle yaşatırken, şehitlerimizin bize emanetleri olan ailelerini ve gazilerimizi de asla ihmal etmiyoruz, etmeyeceğiz. Kahraman şehitlerimizin, hakkı hiçbir surette ödenemeyecek fedakârlıklarını ve yakınlarının metanetini, bu millet daima minnetle hatırlayacaktır. Müsterih olunuz ki şehitlerimizin aziz kanlarıyla müdafaa ettiği vatanımızı, onlardan tevarüs ettiğimiz azim ve şuurla korumaya devam edeceğiz.

Bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanını canından aziz bilen tüm Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz.

Ruhunuz şad olsun.’

Tören şehitlik ziyareti ile devam etti. İlk olarak Askeri Şehitliği ziyaret eden Valimiz Hasan Karahan ile diğer protokol üyeleri, okunan Kur’an-ı Kerim ve duaların ardından şehit mezarlarına karanfil bırakarak şehit yakınlarına başsağlığı ve taziyelerini ilettiler.

 

Askeri Şehitliğin ardından Polis Şehitliği ziyaret edildi. Valimiz Hasan Karahan burada da Şehitlik Şeref Defteri’ne duygu ve düşüncelerini yazarak imzaladı.

    

Valimiz Hasan Karahan, şehit yakınlarıyla yakından ilgilenerek burada da şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

 

Asri Mezarlıkta düzenlenen programın ardından Valimiz Hasan Karahan ve protokol üyeleri Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Türkiye Muharip Gaziler Denizli Şube Başkanlığı’nı ziyaret ederek burada gazi ve şehit yakınları ile biraraya geldiler.

 

Ziyaretin ardından Valimiz Hasan Karahan ve protokol üyeleri; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümüne ilişkin Denizli Lisesi öğrencilerinin hazırladığı programa katıldılar.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü


Bunları gördünüz mü ?
Kanal Denizli | Denizli'de Haberin Merkezi | 2017 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web