spor salonu
Denizli 19°C
15 Kasım 2019 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Salih Zoranoğlu

DEVLETLER ARASI KRİPTO PARANIN TAM ZAMANIDIR

2018-08-29 22:27:27

Son günlerde Amerikan dolarından şikayet etmeyen ülke yok gibi. Çünkü ABD, dünya çapında bir değişim ve ticaret aracı olagelen dolarını, bir silah olarak kullanmaya başladı. Siyaseten terbiye edemediği ülkeleri, dolar silahı ile ekonomik olarak çökertip hizaya sokmak istiyor.

Hizaya sokulmak istenen ülkelerden birisi de TÜRKİYE devletidir.

Konuyu daha iyi kavrayabilmek için ABD dolarının bütün devletlerce kabul görmüş nasıl bir uluslar arası para haline geldiğine bakalım. Sonra bu beladan dünya devletlerinin nasıl kurtulabileceğine dair beyin jimnastiği yapalım. Düşünmek, çareler aramak da parayla değil ya..

1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başlarında zamanın Avrupa devletleri ve Amerika Birleşik Devletleri, paralarının değerini korumak için “altın standardı” sistemini uygulamışlardır. Bu sistemde ulusal paraların değeri altına göre tayin ediliyordu. İlk uygulayan ülke İngiltere, altın standardı sisteminden son çıkan ülke ise ABD olmuştur.

Avrupa devletleri I.Dünya savaşının maliyetlerini karşılamaya zorlanınca(ellerindeki altın azalınca) altın standardı sisteminden vazgeçmiş, ABD, dolar getirene altın vermeye devam ettiği için dolar uluslar arası alanda itibar kazanmış ve uluslar arası ticarette kullanılan yegane para birimi haline gelmiştir.

Dünyada azami miktarda biriken dolar stoğunu altınla karşılamayacağını bilen ABD, altın standardından parasını, altından daha değerli, uluslar arası bir değişim aracı yaptıktan sonran çıkmıştır.

Artık altının onsunun değeri gibi bütün diğer dünya ülkeleri paralarının değeri de dolarla belirlenmeye başlanmış, her ülke merkez bankası, ekonomik şoklara, finansal krizlere karşı elinde mecburen dolar bulundurmak zorunda kalmıştır.

Dünyanın dolara talebini bilen ABD, ithalata dayalı büyüme modeliyle dünyaya dolar pompalarken, halkını dünyanın en zengin halklarından bir yapmış ve durdurulamaz süper bir güç haline gelmiştir.

Dünya milletlerinin çoğu, ABD merkez bankasının bastığı dolar karşılığında ürettiklerini ve ham maddelerini ABD’ye satmış, zamanla tüketim toplumunun yanında üretim toplumu da olmayı başaran ABD, dünyaya nizam veren bir güç haline gelmiştir.

Şunu unutmamak gerekir ki, para basmak dünyadaki bütün ekonomileri çok kötü etkilerken ABD’yi en az düzeyde etkilemiş, hatta ABD, sahip olduğu bir çok şeyi para basarak elde etmiştir. Kendi ihtiyacından fazla para bastığı halde, enflasyona maruz kalmayan tek ülkedir ABD’dir.

DÜNYA DEVLETLERİ DOLAR HEGOMONYASINDAN KURTULABİLECEK Mİ?

Önceleri pek mümkün olmayan bu durum, şimdilerde mümkün gibi görünmektedir.

ABD’nin parasını, bir silah gibi kullanmasıyla bir çok dünya devleti, dolardan kurtulmanın yollarını aramaya başlamıştır bile.

Dünya devletlerinin dolardan kurtulmasının yegane yolu, uluslar arası bir kripto para sistemi kurup bu para sistemiyle ticaretleri yapmalarıdır.

Kripto paranın kağıt ve madeni paraya göre çok daha güvenli ve kolay kullanılabilir olduğu bilimsel yöntemlerle ispatlanmıştır.

Mesele bu sistemi kimin kurup yöneteceğinde kilitlenmektedir.

Dünya devletleri, bir araya gelip ortak bir sanal merkez bankası oluşturarak, sistemin kullarını önceden belirlemek ve ihtiyaca göre yeni kural koyma kurallarını da belirleyerek uluslar arası(devletler arası) kripto para sistemini pilot uygulamalarla hemen kurmalıdır.

Yeni kripto para sisteminin işlerlik kazanmasıyla, elinde ABD doları bulunduran herkesin canı çok fena yakacaktır. Çünkü elinde doları olanlar yeni kripto para ile değiştirdikçe ABD doları kağıt değerinin bile altına düşebilecektir.

Ancak bunu yaparken dünya devletlerinin kendi kripto paralarında ısrar etmemeleri çok önem arz etmektedir. Nasıl ki Avrupa Birliği sistemli bir şekilde tek para birimine geçtiyse, devletler arası kripto para birimine geçiş de sorunsuzca gerçekleştirilebilir.

Kur baskısından ve riskinden kurtulan dünya ticaretinde, kaliteli ürün ve hizmetlerle gerçek rekabet gücüne sahip olmak çok önemli hale gelecektir.

İŞTE O ZAMAN İYİ OLAN KAZANIR. UYANIK VE KABADAYI OLAN DEĞİL…

Günleriniz huzur, yarınlarınız umutla dolsun.

Salih Zoranoğlu diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 24 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Kanal Denizli | Denizli'de Haberin Merkezi | 2017 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web