spor salonu
Denizli 19°C
15 Kasım 2019 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Salih Zoranoğlu

TÜRK EKONOMİSİNDE GİZLİ TEHLİKE Mİ VAR

2018-08-05 20:54:33

Türkiye ekonomisi, 2001 yılında girdiği büyük türbülanstan zamanın ekonomi bakanı Kemal DERVİŞ’in önderliğinde hayata geçirilen yapısal reformlarla kurtulmuş, Ak Parti’nin hükümet olmasıyla da Kemal Derviş’in hayata geçirdiği yapısal reformlara uyumun yanı sıra, yeni tedbirler alınmış, bu tedbirlerle de Türkiye ekonomisi güçlenmeye başlamış, devlet kronikleşmiş borç sarmalından kurtarılmış, paradan 6 sıfır atılıp bağımsız merkez bankasının önderliğinde enflasyon zaman zaman tek haneli rakamlara düşürülmüştü.

Ak Parti Hükümetlerinin en akıllıca yaptığı işlerin başında, toplumun alt katmanlarında yer alan kişilere sosyal yardım projeleriyle kaynak aktarmak olmuştur.

Bu kaynak, bazen para vererek(direkt) olduğu gibi, bazı durumlarda vergisel avantajlar sağlayarak(indirekt) olmuştur.

Bugün devlet, yaşlılarına evinde baktığı gibi, engelli ve sürekli bakıma muhtaç vatandaşlarının hem kendilerine hem de onlara bakanlara maaş ödemektedir.

65 yaş üstü vatandaşlar belediye otobüslerinden bedava yararlanmakta, Kemal DERVİŞ’le gelen çiftçilerimize doğrudan gelir desteği devam etmektedir.

Belli şartlarda işçi çalıştıran işverene, devlet sgk prim desteği vermekte, küçük esnafından belli bir miktara kadar vergi almamaktadır. Genç girişimcilerine vergisel istisnalar uygulamaktadır.

Emekli olmak isteyen ev hanımlarına, esnaf vergi muafiyet belgesi verilerek vergisiz çalışma imkanı getirilmekte, devlet sgk primlerini öderken belli oranda yardım etmektedir.

Belediyeler, belediyecilik görevlerinin haricinde vatandaşım mutluluğu için harcamalar yapabilmektedir.

Daha sayamadığımız teşvik ve sosyal desteklerler bir araya getirildiğinde bütçeyi zorlayan ve bütçeden azımsanmayacak miktarda çekim yapan kılcal damarlar ortaya çıkmaktadır.

Şunu belirterek yazıma devam edelim.
Uygulamadaki teşvik ve sosyal desteklerin varlığına, bütçede karşılığı olmak şartıyla, şahsen karşı değilim. Çünkü, orta sınıfı güçlendirmenin en önemli araçlarından birisinin devlet eliyle verilen teşvik ve sosyal yardımlar olduğuna inanmaktayım.

Yeter ki, devlet alt gelir grubundaki vatandaşına verdiği desteği topladığı vergilerle, bütçesinden açık vermeden yapsın.

Son günlerde ekonomik göstergelere baktığımız zaman, sanki Türkiye ekonomisinde bir şeylerin yolunda gitmediği korkusu oluşmaktadır.

Seçimden önce ateşlenen döviz ve altın piyasası, seçimler, istikrardan yana sonuçlanmasına rağmen, hala dinginliğe ermemiş, hatta seçim sonrasında seçimden önceki yükseliş rekorlarını kırmış durumdadır.

Acaba, sosyal destek ve teşviklerin finansmanında devletimiz bir riskle mi karşı karşıya?

Bunu doğrular nitelikte bazı göstergeler var.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, art arda neden vergi barışı yapıyor ve daha çok nakit toplamaya çalışıyor?

Seçimlerden sonra plan yapılırken neden 100 gün gibi kısa süreli(1 yıl bile değil) plan yapılıyor ve bu planda sıkı bütçe dengesinden vazgeçilmeyeceği ve vatandaşın sosyal desteklere değil, istihdama yönlendirileceği vurgusu yapılıyor?

Demek ki, ekonomimizde henüz bizim gibi sıradan vatandaşın bilmediği bazı riskler var ve devletimiz bu riskleri aşmaya çalışıyor.

Yukarıda dediğimiz gibi, sosyal devlet olma ve orta sınıfı güçlendirmenin yollarından birisi, devletin en alt gelir grubundaki vatandaşlarını, özellikle en üst gelir grubundan topladığı vergilerle desteklemesidir.

Yaşadığımız bu zor süreçte, sosyal yardımları kesmek, ekonomimizi daha da çok zor durumlara sokabilir.

Ha sosyal yardımlar bütçemizi çok zorluyorsa, yıllar içinde artış hızı yavaşlatılabilir.

Sorunun çözümü için hükümetin bütçe gelirlerini arttırmak için her yolu denemesi lazım.

Borçlanarak devletin yükümlülüklerini yerine getirmesi mi?

Bu korktuğumuz riskin ortaya çıkması demektir ve yumuşak karnımızdır. Türkiye düşmanlarının Müslüman Türk Milletini yıkmak için hep oraya çalışacağını unutmamak gerekir.
Günleriniz huzur, yarınlarınız umutla dolsun..

Salih Zoranoğlu diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 24 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Kanal Denizli | Denizli'de Haberin Merkezi | 2017 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web