BAKAN ALBAYRAK; "BÜYÜME 5 AYDIR DEVAM EDİYOR!" - Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
SON HABERLER

BAKAN ALBAYRAK; “BÜYÜME 5 AYDIR DEVAM EDİYOR!”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından ekim ayına ilişkin endeks sonuçlarını değerlendirdi. Albayrak, yaptığı paylaşımda, “İmalat sanayisindeki büyüme 5 aydır devam ediyor ve geçen aya göre hız kazandı. Pandemi koşullarına rağmen artan yeni ihracat siparişleri bu büyümeyi destekliyor.” ifadesini kullandı.

 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi’yle (PMI) ilgili,”İmalat sanayisindeki büyüme 5 aydır devam ediyor ve geçen aya göre hız kazandı. Pandemi koşullarına rağmen artan yeni ihracat siparişleri bu büyümeyi destekliyor.” ifadesini kullandı.

Albayrak, Twitter hesabından ekim ayına ilişkin endeks sonuçlarını değerlendirdi.

İSO İmalat PMI endeksinin söz konusu ayda 53,9 olduğunu belirten Albayrak, paylaşımında “İmalat sanayisindeki büyüme 5 aydır devam ediyor ve geçen aya göre hız kazandı. Pandemi koşullarına rağmen artan yeni ihracat siparişleri bu büyümeyi destekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Faaliyet koşulları iyileşen sektör sayısı 8’e yükseldi!’
Verilere göre, Türk imalat sanayinin farklı sektörlerinde yakın zamanda gözlenen eğilimler 2020’nin dördüncü çeyreğinin başında da büyük ölçüde devam etti.

Faaliyet koşulları iyileşen sektör sayısı eylülde 7 iken, ağaç ve kağıt ürünleri sektörünün büyüme bölgesine geri dönmesiyle ekim ayında 8’e yükseldi. Anket kapsamında takip edilen 10 sektör içerisinde en güçlü büyüme yine ana metal sanayi ile kimyasal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kaydedildi. Üretim ve istihdamdaki en yüksek oranlı artış ana metal sanayi sektöründe gerçekleşti. Kimyasal, plastik ve kauçuk sektörü ise yeni siparişlerdeki büyümenin başını çekti. Ekim ayında faaliyet koşulları zayıflayan iki sektör, gıda ürünleri ile giyim ve deri ürünleri sektörleri oldu. Mevcut daralma eğilimi gıda ürünlerinde ikinci, giyim ve deri ürünleri sektöründe sekizinci aya ulaştı. Bu iki sektör, aynı zamanda üretimin de düşüş gösterdiği alanlar oldu.

‘İstihdam artışı toparlanmanın sürdürülebilirliğine ilişkin güvene işaret ediyor!’
Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, Türk imalat sektöründe toparlanmanın, üretimde devam eden güçlü artışa bağlı olarak ekim ayında da sürdüğüne dikkati çekti.

Firmaların üretimi desteklemek için istihdam artırmaya devam etmesinin, toparlanmanın sürdürülebilirliğine ilişkin güvene işaret ettiğini belirten Harker, “IHS Markit, Kovid-19 kaynaklı olarak yılın başlarında yaşanan sert düşüşe karşın, sanayi üretiminin 2020 genelinde sadece yüzde 0,8 azalacağını öngörüyor. Bu olumlu görünüm, Türk lirasında devam eden zayıflık nedeniyle enflasyonist baskıların artmasına rağmen gerçekleşiyor.”ifadelerini kullandı.

Kaynak; Takvim

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ