BAKAN PEKCAN O TARİHİ İŞARET ETTİ! - Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
SON HABERLER

BAKAN PEKCAN O TARİHİ İŞARET ETTİ!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekonomi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Pekcan, “Pandemi sonrasındaki yeni düzende, küresel ekonomi ve ticaretteki rolünü daha da güçlendirmiş bir Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

 

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin ticari performansıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında büyük bir direnç gösterdiğini belirterek, “Pandemi sonrasında oluşacak yeni düzende de küresel ekonomi ve ticaretteki rolünü daha da güçlendirmiş bir Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz.”dedi.

 

“Savunma Sanayi üretimimizin ulaştığı pazarlar, her geçen gün çeşitleniyor.

Savunma sanayisinin geçen yıl 2,4 milyar dolarlık ihracat yaptığını dile getiren Pekcan, şöyle devam etti:

“Bu sene, ilk 10 ay itibarıyla 1,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiş olup geçen yılın aynı dönemine göre, pandemi koşullarına rağmen yüzde 10,4 artış gerçekleştirmiştir. Sektörün kilogram başına ihracatı 2018 yılında 45,5 dolar iken, 2019 yılında 61,9 dolara yükselmiştir. Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya kadar savunma sanayi üretimimizin ulaştığı pazarlar her geçen gün çeşitlenmekte pazar payımız ve ürün çeşitliliğimiz her geçen gün derinleşmektedir.”

Pekcan, savunma sanayisinin, katma değerli teknolojiye dayalı ihracatın öncü sektörlerinden olarak her geçen gün geliştiğini belirterek, “Bu da bizleri oldukça onurlandıran, gururlandıran bir gelişmedir. Savunma sanayimiz, kuşkusuz, önümüzdeki senelerde de ihracatımızın yükselişinde önemli pay sahibi olacaktır. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak ihracatta desteklerimizle savunma sanayimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi. Bakan Pekcan, salgının küresel değer zincirleri üzerindeki dönüştürücü etkisine değinerek, değişen risk algısı karşısında küresel firmaların, üretim yerlerinin pazara daha yakın olması, ürünü daha kısa sürede tedarik etme ve tedarik ağını çeşitlendirme gibi arayışlar içinde olabileceklerini söyledi.

Bunun da Türkiye için yatırım, üretim ve ihracatta yeni fırsatlar anlamına geldiğini belirten Pekcan, Ticaret, Sanayi ve Teknoloji, Hazine ve Maliye bakanlıkları olarak savunma sanayisi sektörünün arkasında olduklarını bildirdi.

 

“Türkiye pandemi karşısında büyük direnç gösterdi!”

Türkiye’nin, ticari performansıyla salgına karşı büyük bir direnç gösterdiğini de dile getiren Pekcan, geçen ay gerçekleştirilen 17,3 milyar dolarlık ihracatın sadece 2020’nin değil, bu zamana kadar kaydedilen en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunu vurguladı.

Pekcan, “Pandemi sonrasında oluşacak yeni düzende de küresel ekonomi ve ticaretteki rolünü daha da güçlendirmiş bir Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. OECD verilerine göre de Türkiye, OECD ülkeleri arasında Çin ve Güney Kore’den sonra 2020’de pandemiden en az etkilenecek ülkeler arasında gösterilmektedir.” diye konuştu.

Bakan Pekcan, savunma sektörünün gelişimine sağladıkları katkılar için SAHA İstanbul’un tüm yönetici ve üyelerine de teşekkür etti.

 

Kaynak; Takvim

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ