BAKAN PEKCAN'DAN İHRACAT MÜJDESİ! - Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
SON HABERLER

BAKAN PEKCAN’DAN İHRACAT MÜJDESİ!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Adana, Kahramanmaraş, Konya, Manisa ve Samsun’da pilot uygulamasına başladıkları 81 İlde İhracata İlk Adım programıyla Türkiye’nin yüksek katma değerli ihracatını artıracaklarını belirterek, “İhracatta tecrübeden daha güvenli bir kaynak yok. Yereldeki firmalarımızla birebir çalışarak, onların ihtiyaçlarını birebir çözümleyerek, onlara yetkinlik desteğinde bulunarak, ihracat ailemize Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde yepyeni üyeler kazandırmış olacağız. İhracat ailemizi genişletmiş olacağız. Türkiye ihracatla büyümeye devam edecek.” dedi.

 

 

Beşiktaş’ta bulunan Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma ofisindeki toplantıda konuşan Bakan Pekcan, “Bu başlattığımız program çok özel bir program. Ülkemizin ihracatını geliştirmek, artırmak, bütün Türkiye sathına yaymak için artık biz yerele temele iniyoruz Bakanlık olarak. 81 ilimizde henüz ihracat yapmamış ama ihracat potansiyeli olan firmalarımıza ilk ihracatlarını yapmaları için, ilk adımı atmalarında yanlarında olacağız. Onlarla birlikte çalışıyor olacağız. Anadolu’nun tamamına yaygınlaşan niteliğiyle bu programımız belki de ekonomi tarihinde uygulanmış en anlamlı ihracat seferberliği programı olacak” dedi.

 

“Firmaların bize başvurmasını beklemiyoruz. Biz tespit ediyoruz!”

Bakan Pekcan, şunları söyledi:

“Tüm enerjimizle atılımı sahaya taşıyoruz. Firmalarımıza bilgiyi sunmanın ötesine geçerek üreticilerimizle yan yana, el birliğiyle onları ihracata hazırlayacağız. Bu projemiz firmaya özel olarak hazırlanacak bir proje, firmaya özel danışmanlık hizmeti vereceğiz. Her firmanın ihtiyacını tek tek ortaya koyarak sürekli bir etkileşim içerisinde ihracatçı olmalarını sağlayacağız. Her ilimizdeki paydaşlarımızla güçlü bir işbirliği içerisinde firmalarımıza özel çalışma planları oluşturduk. Firmalarımızla tek tek görüşerek ihtiyaçlarını tespit ediyor ve ihracat yapmalarının önündeki engelleri aşmalarına yardım edecek, onlara mentorluk yapacak en doğru kişileri belirliyoruz.”

“5 Pilot il belirlendi!”

Ruhsar Pekcan, programda pilot iller tespit edildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Şu an için 40 ilde gerçekleştirdiğimiz ve önümüzdeki dönemde 81 ilimizde tamamlayacağımız çalışmalarla ihracat yapma potansiyeli olduğu halde gerçekleştiremeyen firmaları tek tek tespit ettik. 40 ilde potansiyel ihracatçı olacak 7277 firmamızı tespit ettik. Bunlar ihracata uygun ürünlerde üretim kapasite olduğu halde ihracat yapmayan firmalarımız. Bu tespiti yaparken birçok farklı veri setini birleştirerek bütüncül bir yaklaşımla firmalarımızın özelliklerini inceledik. Her firmanın çalışan sayısından, ihracatına ve üretim kapasitesine kadar birçok veriyi dikkate alarak derinlemesine bir analiz gerçekleştirdik. Sonrasında sahaya inerek ve firmalarımızla buluşarak yerinde analizlerle firma ihtiyaçlarını tespit ediyoruz.

 

Kaynak; Yeni Şafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ