CEVİZDE 7 MUCİZE! - Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
SON HABERLER

CEVİZDE 7 MUCİZE!

Her geçen gün daha da popüler olan ve sık sık araştırılan hindistan cevizi yararları gündemden düşmese de esasında ülkemizde bolca yetişen cevizin, hindistan cevizinin yararlarını aratmayacak kadar çok faydası bulunur.  Ceviz daha sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller içerir. Cevizler, diğer yaygın sert kabuklu kuru yemişlerden, daha yüksek oranda antioksidan aktivitesine sahiptir. İç cevizin etrafını saran zarda, E vitamini, melatonin ve polifenol adı verilen bileşikler antioksidan özelliği sağlar. 

 

 

Ceviz, omega-3 yağı açısından da diğer kabuklu kuru yemişlerden büyük oranda daha yüksek değere sahiptir ve 1 porsiyon (yaklaşık 28 gram) başına 2,5 gram omega-3 sağlar. Ceviz de dahil olmak üzere bitkilerden elde edilen omega-3 yağlarına, alfa-linolenik asit (ALA) denir. Bu, vücudun kendinin üretemediği, dışarıdan alınması gerekli olan bir yağdır. Tavsiye edilen günlük ALA miktarı; erkekler için 1,6 g; bayanlar için 1,1 gramdır. Tek bir ceviz porsiyonu ile günlük alınması gerekli olan miktar karşılanabilir. Gözlemsel çalışmalar, günde yenilen her gram ALA’nın kalp hastalığından ölme riskini %10 azalttığını göstermiştir.

Cevizin bir diğer özelliği ise enflamasyonu azaltmasıdır. Ceviz, içerdiği polifenoller ile oksidatif strese ve enflamasyona karşı savaşır. Cevizdeki ALA omega-3 yağ, magnezyum ve amino asit arginin de enflamasyonu azaltabilir. Alzheimer, diyabet ve daha pek çok kronik hastalığın mekanizmalarında enflamasyon belirteçlerinin rol oynadığı düşünüldüğünde cevizin bu hastalıklar üstündeki önleyici etkisi anlaşılabilir.

1 – ‘Bağırsak sağlığı bakımından cevizin yararları’

Ceviz bağırsak sağlığı açısından da çok yararlıdır. 194 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca her gün 43 gram ceviz yenildiğinde, ceviz yenilmeyen döneme kıyasla yararlı bakterilerde artış gözlenmişti

2- ‘Kanserden korunmada cevizin faydaları’

Klinik olmayan hücre kültürü ya da hayvan deneyleri ve insan gözlemsel çalışmaları, ceviz yemenin meme, prostat ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere bazı kanserlere tutulma riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.

Ceviz, polifenol ellagitanninler açısından zengindir. Bağırsakta bulunan bazı yararlı bakteriler, bu maddeleri ürolitinler denen bileşiklere dönüştürebilir. Ürolitinler bağırsaklarınızda kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olmasının bir yolu olabilecek antienflamatuar özelliklere sahip olabilir. Ürolitinlerin antienflamatuar etkileri de diğer kanserlere karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu özellikleri yanı sıra, ürolitinlerin vücudunuzdaki hormon reseptörlerini bloke etmelerini sağlayan hormon benzeri özellikleri vardır. Bu da hormonla ilişkili kanserlerden, özellikle meme ve prostat kanserleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Her ne kadar ceviz tüketimi ve kanser riski arasında ters bir bağlantı ortaya konulmuş olsa da bu etkilerin doğrulanması amacıyla daha fazla klinik çalışma yapılmalıdır.

3- ‘Kilo vermede cevizin yararları’
Cevizler kalorili olsa da, çalışmalar cevizin iştah kontrol etmede yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Kontrollü bir araştırmada, 10 obez birey çalışmaya alınmıştır. Çalışmadaki bireylere, beş gün boyunca yaklaşık 48 gram ceviz ile yapılan bir içecek türü olan smoothie, günde bir kez verilmiş veya kalori ve besin maddelerine eşit bir plasebo içeceği tükettirilmiştir. Ceviz tüketen gurupta, diğer içeceğe kıyasla iştah ve açlık azalmıştır. Ek olarak, beş gün cevizli smoothie tüketildikten sonra, katılımcılar üstünde yapılan beyin görüntülemelerinde, belirli bir bölgede, kek ve patates kızartması gibi oldukça cazip gıda ipuçlarına direnmelerine yardımcı olan aktivasyonun arttığı gözlenmiştir.

4- ‘Cevizin tansiyon kontrolü üstündeki muhtemel etkileri
Yüksek tansiyonu olan kişiler, kalp hastalığı ve inme geçirme riskine sahiptir. Bazı çalışmalar, ceviz yemenin, yüksek tansiyonu olan kişiler ve stres altındaki daha sağlıklı kişiler de dahil olmak üzere kan basıncının düşürülmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Diğer çalışmalar bu etkiyi gözlemlememiştir. Bu konuyu aydınlatmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

5- ‘Cevizin zihin sağlığı üstündeki etkileri’
Çok eskiden beri cevizin biçimi beyine benzediği için beyine iyi geldiği düşünülmekteydi. Her ne kadar bu benzerlik tesadüfi olsa da ceviz gerçekten de beyin sağlığını korumada önemli besinler içermektedir.

Hayvanlar üstünde veya laboratuvar ortamında hücresel boyutta yapılan çalışmalar; çoklu doymamış yağ, polifenoller ve E vitamini dahil olmak üzere cevizde bulunan besin maddelerinin, beyindeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Alzheimer hastalığının üstünde yapılan bir hayvan çalışmasında 10 ay boyunca kalorilerinin % 6-9’unu cevizden alan fareler (insanlarda günde 28-45 gram cevize eşit), diyetlerinde ceviz bulunmayan farelere göre, öğrenme becerileri, hafıza ve kaygı azaltmada önemli gelişmeler göstermiştir.

Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, cevizlerin insanlarda beyin fonksiyonu üstündeki etkilerini direk olarak test eden daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

6- ‘Cevizin erkek üreme sağlığı üstündeki etkileri’
İşlenmiş gıdalar, şeker ve rafine tahıllar açısından yüksek olan tipik batı diyetlerinin, sperm fonksiyonunun azalmasıyla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Ceviz yemek, erkeklerde sperm sağlığını ve üremeyi desteklemeye yardımcı olabilir. 117 daha sağlıklı genç erkek üstünde yapılan bir çalışma, üç ay boyunca batı tarzı diyetlere günde 75 gram ceviz eklendiğinde, ceviz yiyen grubun yemeyen erkeklere kıyasla sperm biçiminde, canlılığında ve hareketliliğinde gelişme göstermiştir.

Hayvanlar üstünde yapılan araştırmalar, ceviz yemenin sperm zarlarındaki oksidatif hasarı azaltarak spermin korunmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmalar henüz tam olarak doğrulanmasa da üreme sağlığı bakımından sıkıntı çekiyorsanız, cevizi diyetinize ekleyebilirsiniz.

7- ‘Kolesterol açısından cevizin yararları’
Hindistan cevizi yağı yararları en çok kolesterol açısından öne çıksa da esasında ceviz de kolesterolü kontrol altına almakta bir hayli önemli bir rol oynar. Hindistan cevizi bunu iyi kolesterol HDL’yi yükselterek yaparken ceviz direk şekilde kötü kolesterol LDL’yi düşürür.

194 daha sağlıklı yetişkin üstünde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde 43 gram ceviz yemek, toplam kolesterolde %5, LDL kolesterolünde %5 ve trigliseritlerde %5 azalma sağlamıştır. Ayrıca kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan apolipoprotein-B de %6 oranında azalmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ