UNLU MAMÜLLERDE BÜYÜK TEHLİKE! - Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
Kanal Denizli | Denizli Haber | Haber Denizli
SON HABERLER

UNLU MAMÜLLERDE BÜYÜK TEHLİKE!

Maliyeti düşürmek ve karı artırmak amacıyla gıda ürünlerinde yapılan hileler, sizi hasta edebilir. İşin en kötü tarafı ise katkı maddesi kullanılan ve kullanılmayan ürünü gözle ayırt etmenin mümkün olmaması. Ekmek, yufka gibi unlü mamullerin daha beyaz ve hacimli durması, raf ömrünün uzun olması için katılan bu maddeleri kimi zaman tadından anlamak da mümkün.

 

 

Hemen her gün tükettiğimiz ekmek ve çeşitli unlu mamullerde de hileli yöntemlere başvuruluyor. Uzmanlar unlu mamullerin daha beyaz, daha hacimli ve uzun süreli raf ömrüne sahip olması için benzoil peroksit, potasyum bromat gibi katkı maddelerinin kullanıldığını belirtiyor.

Unlu mamüllerde kullanılan benzoil peroksit, un elde edilirken ağartıcı olarak kullanılıyor. Bir buğday un haline dönüştürüldüğünde iki hafta içerisinde kendi doğal beyaz rengine ulaşması beklenirken bu katkı maddesi kullanılarak süre 24 ile 72 saat arasına indiriliyor. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde de kanserojen etkiye sahip olduğunu kanıtlayıcı veriler ortaya çıktı. Bu nedenle Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde söz konusu maddenin kullanılması yasaklandı. Uzmanlar ‘potasyum bromat’ın ise unlu mamullerde özellikle mayalı, fermente olan ürünlerin fermantasyon kabiliyetini arttırdığını belirtiyor.

Öte yandan kullanılmasına belirli ölçülerde izin verilen benzoik asidin aşırı kullanımda çeşitli yan etkilere yol açtığı belirtiliyor. Sodyum, potasyum ve kalsiyum tuzları olarak gıdalarda bulunan benzoik asidin gıdalarda kullanım amacı ise mayalara, küflere bağlı bozulmaların geciktirilmesi. Binde 1-2 oranında kullanım limiti olan benzoik asid daha çok yufka, ekmek gibi dolgulu unlu mamullerde raf ömrünün uzatılması için kullanılıyor.

Binde 1-2 oranındaki kullanım limiti geçildiğinde ise özellikle C ve E vitaminiyle reaksiyona girerek kan üzerinde oluşabilecek kanserlerin oluşmasını, öte yandan kurdeşen, solunum bozuklukları, astım gibi hastalıkları tetiklediği belirtiliyor. Katkı maddesi kullanılan ürünlerin sadece laboratuvar ortamında yapılan testler sonucunda tespit edildiğini söyleyen Gıda Mühendisi Taylan Akgün, herkese tanıdıkları ve güvendikleri yerlerden alışveriş yapma tavsiyesinde bulunarak şunları söyledi: “Yufkayı aldığınızda her zaman bildiğiniz yufka tadında daha ekşi bir tat alıyorsanız bu katkı maddesinin fazla kullanıldığına işaret eder. Ancak iyi bir fırıncı ürününü doğru bir şekilde yaptıysa doğru tarifi uyguladıysa da ortaya iyi bir ürün çıkar. Bu yüzden katkı maddesi kullanılan ve kullanılmayan ürünü gözle ayırt etmek mümkün değildir. Dolayısıyla güvenilir, tanıdık yerlerden ürün almakta fayda var.”

Kaynak; Yeniakit

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ