Mali Müşavir  Hasan Ali Solak
Köşe Yazarı
Mali Müşavir Hasan Ali Solak
 

TÜFEK İCAT OLDU MERTLİK BOZULDU…KÖROĞLU

  Çocukluk dönemlerinde düğünlerde herkes bir oyun oynardı.Ama bir oyun vardı ki, onu herkes oynayamazdı.Mertlik kokan,dürüstlük kokan,kahramanlık kokan bir oyundu.’’Köroğlu Oyunu’’.Daha sonra okul dönemlerinde O’nun destanlarını anlatan kitaplar okunurdu.Uzun süredir okuyup araştırdığım bir konuyu bugün yazmak kısmet oldu. Bizim kültürümüzde ‘’yiğit namı ile anılır’’ diye bir söz vardır.Bu yiğit olan Köroğlu hakkında çok yazılan çizilen şeyler vardır.Hemen hemen her Türk boyu da, Köroğlu şurda doğdu diye kayıtlara geçirmiştir.Eşkiyalar, Evliya Çelebi’yi soyuyorlar.Evliya Çelebi’de der ki:’’Sizin bu yaptığınızı,eşkıyalığı Köroğlu yapmamıştır.’’diyor. Çok ilginçtir ki Köroğlu’na Ermenilerde sahip çıkıyor.Hatta O’na Alevi diyenler bile var. 3.Murat zamanında,Osmanlı Ordusu ile İran Savaşı’na katıldığı söyleniyor.Köroğlu’na ‘’Yeniçeri Şairlerindendir’’ diyenler bile var.Köroğlu namını kullanıp,başka Köroğlu’lar ortaya çıkıyor. Hakkında Gürcistan ve Çin’e sefer ettiği şeklinde kayıtlar var.Bir insanın bu kadar çeşitli yerlerde olma ihtimali olabilir mi? ‘’Tüfek icat oldu mertlik bozuldu’’ diyerek, artık yaşamanın bir manası yok diyerek Kırk’lara karıştığı rivayeti var. Dikkat edildiğinde öldüğü şeklinde rivayetleri göremiyoruz.Öldüğüne dair hiçbir kayıt yok. Herkes tanıdığı birçok kahramanın,ünlünün mezarı nerededir diye merak eder ama; hiç kimse Köroğlu’nun mezarı nerededir diye merak etmez. Acaba ‘’merak etmemek’’ de bir ‘’sır’’ olabilir mi? Kırat nerede? Kırat da kayboluyor.Hikayelerde,birgün bir kahraman, bir Köroğlu gelecek, o gün Kırat da gelecek diye anlatılıyor. Köroğlu öldü denmiyor da, birgün Köroğlu tekrar gelecek diye anlatılıyor. Köroğlu avladığı kuşu gölde yıkarken,kuş birden canlanıyor.Şaşkına dönüyor,etrafa haber vermek için gidiyor.Geri döndüğünde bakıyor ki, yıkadığı göl bin parçaya bölünüyor.Bingöl ismi de oradan ortaya çıkıyor. Köroğlu bir kişi değil, pekçok Köroğlu var.Türk Milleti bütün bu marifetleri bir araya getiriyor ve bir destan ortaya çıkarıyor.Türk’ün ruhunda oluşan,haksızlıklara karşı gelme ruhudur. Köroğlu yaşayan bir şahsiyet değil,Türk’ün icad ettiği bir kahraman,bir tip’tir. Orta Asya’daki destan da ise,şöyle anlatılır.Orada bir hadise olmuş.Zalimler aileyi katletmiş. Anneyi de diri diri mezara gömmüşler.Sonra mezardan bir ses duyulmuş.Mezarı açmış bakmışlar.Bir çocuk, doğdu,doğacak ve doğmuş.İşte o çocuğa ‘’mezaroğlu’’ manasında ‘’kuroğlu’’ demişler.O çocuk da daha sonra ailesinin intikamını alma peşine düşmüş. Hz.Hamza ‘’pehlivanların piridir.’’Hz.Ali ise yiğitliğin sembolü haline gelmiş bir isimdir. Destanlarımıza konu olmuş,kahramanlığın simgesi haline gelmiş Köroğlu hakkında bir sonraki yazımızda da devam edeceğiz.Köroğlu şiirinden bir dörtlük ile bugünkü yazımızı sonlandıralım Benden selam olsun Bolu Beyi'ne Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır Ok gıcırtısından kalkan sesinden Dağlar seda verip seslenmelidir. Huzurla Kalın…    
Ekleme Tarihi: 24 Temmuz 2021 - Cumartesi

TÜFEK İCAT OLDU MERTLİK BOZULDU…KÖROĞLU

 

Çocukluk dönemlerinde düğünlerde herkes bir oyun oynardı.Ama bir oyun vardı ki, onu herkes oynayamazdı.Mertlik kokan,dürüstlük kokan,kahramanlık kokan bir oyundu.’’Köroğlu Oyunu’’.Daha sonra okul dönemlerinde O’nun destanlarını anlatan kitaplar okunurdu.Uzun süredir okuyup araştırdığım bir konuyu bugün yazmak kısmet oldu.

Bizim kültürümüzde ‘’yiğit namı ile anılır’’ diye bir söz vardır.Bu yiğit olan Köroğlu hakkında çok yazılan çizilen şeyler vardır.Hemen hemen her Türk boyu da, Köroğlu şurda doğdu diye kayıtlara geçirmiştir.Eşkiyalar, Evliya Çelebi’yi soyuyorlar.Evliya Çelebi’de der ki:’’Sizin bu yaptığınızı,eşkıyalığı Köroğlu yapmamıştır.’’diyor.

Çok ilginçtir ki Köroğlu’na Ermenilerde sahip çıkıyor.Hatta O’na Alevi diyenler bile var. 3.Murat zamanında,Osmanlı Ordusu ile İran Savaşı’na katıldığı söyleniyor.Köroğlu’na ‘’Yeniçeri Şairlerindendir’’ diyenler bile var.Köroğlu namını kullanıp,başka Köroğlu’lar ortaya çıkıyor. Hakkında Gürcistan ve Çin’e sefer ettiği şeklinde kayıtlar var.Bir insanın bu kadar çeşitli yerlerde olma ihtimali olabilir mi?

‘’Tüfek icat oldu mertlik bozuldu’’ diyerek, artık yaşamanın bir manası yok diyerek Kırk’lara karıştığı rivayeti var. Dikkat edildiğinde öldüğü şeklinde rivayetleri göremiyoruz.Öldüğüne dair hiçbir kayıt yok. Herkes tanıdığı birçok kahramanın,ünlünün mezarı nerededir diye merak eder ama; hiç kimse Köroğlu’nun mezarı nerededir diye merak etmez. Acaba ‘’merak etmemek’’ de bir ‘’sır’’ olabilir mi? Kırat nerede? Kırat da kayboluyor.Hikayelerde,birgün bir kahraman, bir Köroğlu gelecek, o gün Kırat da gelecek diye anlatılıyor. Köroğlu öldü denmiyor da, birgün Köroğlu tekrar gelecek diye anlatılıyor.

Köroğlu avladığı kuşu gölde yıkarken,kuş birden canlanıyor.Şaşkına dönüyor,etrafa haber vermek için gidiyor.Geri döndüğünde bakıyor ki, yıkadığı göl bin parçaya bölünüyor.Bingöl ismi de oradan ortaya çıkıyor.

Köroğlu bir kişi değil, pekçok Köroğlu var.Türk Milleti bütün bu marifetleri bir araya getiriyor ve bir destan ortaya çıkarıyor.Türk’ün ruhunda oluşan,haksızlıklara karşı gelme ruhudur. Köroğlu yaşayan bir şahsiyet değil,Türk’ün icad ettiği bir kahraman,bir tip’tir.

Orta Asya’daki destan da ise,şöyle anlatılır.Orada bir hadise olmuş.Zalimler aileyi katletmiş. Anneyi de diri diri mezara gömmüşler.Sonra mezardan bir ses duyulmuş.Mezarı açmış bakmışlar.Bir çocuk, doğdu,doğacak ve doğmuş.İşte o çocuğa ‘’mezaroğlu’’ manasında ‘’kuroğlu’’ demişler.O çocuk da daha sonra ailesinin intikamını alma peşine düşmüş. Hz.Hamza ‘’pehlivanların piridir.’’Hz.Ali ise yiğitliğin sembolü haline gelmiş bir isimdir.

Destanlarımıza konu olmuş,kahramanlığın simgesi haline gelmiş Köroğlu hakkında bir sonraki yazımızda da devam edeceğiz.Köroğlu şiirinden bir dörtlük ile bugünkü yazımızı sonlandıralım

Benden selam olsun Bolu Beyi'ne

Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır

Ok gıcırtısından kalkan sesinden

Dağlar seda verip seslenmelidir.

Huzurla Kalın…

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kanaldenizli.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.